Sayılıroğlu Mimarlık

Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemleri, kullanılan mekanların belirlenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama doğru olan ısı geçişinin karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir.

Sayılıroğlu Mimarlık olarak sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda doğru sistemi seçerken öncelikle Merkezi ve bölgesel olmak üzere iki kategoride tercihimizi yapıyoruz.

Merkezi ısıtma, genellikle soğuk iklime sahip yerlerdeki büyük yapılarda kullanılır. Kullanılacak akışkanı (su, hava veya buharı) gerekli ısıl değerlere getirmek için merkezi kazan veya ısıtıcı, ısıtılmış akışkanın dağıtımında boru tesisatı ve ısıyı ortam havasına transfer etmek için son noktada ısı ileticilerini (radyatör , fancoil , ısı apareyleri) kapsamaktadır. Nihai ısı ileticilerinin amacı, ısıyı ortama konveksiyon (taşınım) yoluyla ileten ısı eşanjörüdür. Bunların dışında binalarda özel boruların yada içinde iletkenlerin olduğu plakaların zemin altına gömme yapılması ile zeminden ısıtma yapılan ısıtma sistemleri de mevcuttur.

Tüm sistemi siküle eden bir pompayla ısıtma suyu sistemde dolaştırılır. Sıcak su, genellikle başka bir ısı eşanjörünü besleyerek sıcak kullanım suyu deposu içinde saklanır.

Hava kullanılan ısıtma sistemlerinde, ısıtılan hava kanal sistemleri boyunca dolaştırılır. Kanal sistemleri, yalıtıma sahip olduğundan mevsimsel olarak soğutma ve klima için de kullanılabilir ve havayı filtrelerden geçirerek temizleyebilir.

Bölgesel ısıtma sistemleri genel anlamda merkezi ısıtma sistemleri ile aynı prensipleri taşır. Ancak burada kullanıcılar binalarını ortak sistemden değil bireysel şekilde ısıtırlar. Burada öncelikli olarak tercihler merkezi ısıtmada olduğu şekilde, sıcak sulu olan ısıtma sistemleri kullanılabilir. Bu şartlar altında kullanıcılar kendi yaşam alanlarındaki radyatörleri yada fan coil'leri ısıtmak amacıyla kombi veya kat kaloriferi adı verilen ısıtma ekipmanlarını kullanırlar. Bu cihazlar kazanlardan daha az kapasiteli ve kompakt cihazlardır. Genellikle sirkülasyon pompaları cihazın içinde olur. Bunun dışında, klima (sıcak hava taşınımı yoluyla),sobalar (katı yakıtlı, elektrikli veya fuel oil gibi sıvı yakıtlı) ve Villalarda şömine gibi bireysel ısınma yöntemleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sayılıroğlu Mimarlık'tan Almak istediğiniz hizmet ile ilgili proje detaylarınızı iletişim bölümünden aktarabileceğiniz gibi ücretsiz keşif talebi ederek bizimle irtibata geçebilirsiniz. iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.