Sayılıroğlu Mimarlık

Havalandırma

Havalandırma, dış mekandaki temiz havanın yaşam alanına zorla sokulmasıdır ve esas olarak iç mekan kirleticilerinin seyreltilmesi ve yer değiştirmesi yoluyla iç mekan hava kalitesini kontrol etmeye çalışılır; Ayrıca termal konfor veya nem alma amacıyla da kullanılabilir.

Kasıtlı dış hava girişi ya mekanik havalandırma ya da doğal havalandırma olarak sınıflandırılabilir. [2] Mekanik havalandırma, bina içerisindeki dış hava akımını yönlendirmek için fanları kullanır. Bu, basınçlandırma (pozitif basınçlı binalar için) veya basınçsızlaştırma (egzoz havalandırma sistemlerinde) ile yapılabilir. Mekanik olarak havalandırılan birçok bina, her ikisinin bir kombinasyonunu kullanır, havalandırma HVAC sistemine entegre edilmiştir. Doğal havalandırma, dış mekan havasının binaya planlanan açıklıklar (örneğin panjurlar, kapılar ve pencereler gibi) aracılığıyla kasıtlı olarak iletilmesidir. Doğal havalandırma, dış mekan havasını hareket ettirmek için mekanik sistemler gerektirmez, tamamen difüzyon, rüzgar basıncı veya yığın etkisi gibi pasif fiziksel olaylara dayanır. Karışık mod havalandırma sistemleri hem mekanik hem de doğal prosesleri kullanır. Mekanik ve doğal bileşenler birbirleriyle birlikte veya yılın farklı mevsimlerinde veya mevsiminde ayrı olarak kullanılabilir. [3] Doğal bileşen öngörülemeyen çevresel koşullardan etkilenebileceğinden, her zaman uygun miktarda havalandırma sağlamayabilir. Bu durumda, doğal olarak yönlendirilen akışı desteklemek veya düzenlemek için mekanik sistemler kullanılabilir.

Birçok durumda, iç mekan hava kalitesi için havalandırma, termal konforun kontrolü için aynı anda faydalıdır. Bu zamanlarda, havalandırma oranını iç mekan hava kalitesi için gereken minimum seviyenin üzerine çıkarmak yararlı olabilir. İki örnek, hava tarafı ekonomizer stratejilerini ve havalandırma ön soğutmasını içerir. Diğer durumlarda, iç mekan hava kalitesi için havalandırma, mekanik ısıtma ve soğutma ekipmanı ihtiyacına ve enerji kullanımına katkıda bulunur. Sıcak ve nemli iklimlerde, havalandırma havasının nemini almak özellikle enerji yoğun bir işlem olabilir.

Havalandırma, su ısıtıcıları, fırınlar, kazanlar ve odun sobaları gibi cihaz ve yanma ekipmanları için “havalandırma” ile ilişkisi açısından dikkate alınmalıdır. En önemlisi, bina havalandırma sisteminin tasarımı, yanma ürünlerinin "doğal olarak havalandırılmış" cihazlardan işgal edilen alana geri çekilmesini önlemek için dikkatli olmalıdır. Bu konu, hava geçirmez zarfları olan yeni binalarda daha büyük önem taşımaktadır. Tehlikeyi önlemek için, birçok modern yanma cihazı, yanma havasını iç mekan yerine doğrudan dış mekandan çeken "doğrudan havalandırma" yı kullanmaktadır.

Çalıştırılabilir pencerelerin kullanılmasıyla doğal havalandırma da sağlanabilir, bu, sürekli çalışan mekanik sistem nedeniyle çoğu mevcut mimari yapıdan büyük ölçüde kaldırılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nin binaları havalandırmaya yönelik mevcut stratejisi yalnızca mekanik havalandırmaya dayanmaktır. Avrupa'da tasarımcılar, minimum mekanik girişim ile doğal havalandırmayı sağlayacak tasarım çözümlerini denediler. Bu teknikler şunları içerir: bina yerleşimi, cephe inşaatı ve iç cephe kaplamalarında kullanılan malzemeler. Avrupalı ​​tasarımcılar ayrıca iç mekan hava kalitesi sorunlarını çözmek için çalıştırılabilir pencerelerin kullanımına geri döndü. “ABD'de, çalıştırılabilir pencerelerin kaldırılması çağdaş mimaride en büyük kayıplardan biri

Sayılıroğlu Mimarlık'tan Almak istediğiniz hizmet ile ilgili proje detaylarınızı iletişim bölümünden aktarabileceğiniz gibi ücretsiz keşif talebi ederek bizimle irtibata geçebilirsiniz. iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.